Gilabolu meyvesinden suyunun hazırlanışı ve kullanımı :

· Gilaboru meyvesi ağacından toplanıldıktan sonra, muhafaza için su içerisinde bekletilir . Gilaboru nun meyvelerinin bekletildiği suya başka bir şey katılmaz. 
· Bekleyen meyve su içerisinde(su sıcaklığı 0-15 derece arasında olmalı) serin  ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi kaydı ile 10 ay tazeliğini koruyabilir. 
· Böbrek taşı ve prostat tedavisi için Günde  700 gr-800 gr Gilaboru meyvesi  kullanmanız tavsiye edilir. 700– 800 gr meyve ile yaklaşık 2,5 - 3 su bardağı gilaboru öz suyu elde edilir.. 
 
· Su içerisinden alınan gilaboru bir süzgeç yada kevgir üzerinde ezilir veya katı meyve sıkacağı ile suyu alınır. Meyvenin çıkan öz suyuna kendisi kadar içme suyu ilave edilir.Gilaboru suyu sıkılmadan meyveleri yenerek de tüketilebilir. Düzenli olarak sabah ve akşam kullanmak gerekir. 
· Hazırlanan gilaboru suyunun, yarısının  sabah aç karna, yarısının da akşam yemeğinden önce veya yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir.
· Hastanın 24 saat içerisinde tüketebileceği Gilaboru suyu  bir seferde hazırlanmalıdır.  Gilaboru meyvesinden şifa olarak faydalanabilmek için meyvesini, taze olarak sıkıp içmek en doğru yöntemdir. Meyve suyu olarak satışı yapılan gilaboru, asla meyvesinden elde ettiğiniz gilaboru suyu kadar fayda sağlamayacaktır. 
 
· Aspirine alerjisi olanlarda alerjik tepkilere yol açabilir, Bunun dışında bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.